Forum matematică

it my

Anonim
Vizitator
2011-10-10 15:21:53
cum calculez ,prin regula de trei simpli o cota indiviza de 1-23 din suprafata de 2213mp?????va rog sa ma ajutati.....ms...
Vlad
Vizitator
2011-10-10 16:08:00

Eu nu prea inteleg ce vrei tu sa zici prin "1-23". Ce vrei de fapt? Vrei valori, de la 1% din suprafata, 2% din suprafata, 3%, 4% etc etc etc pana la 23% din suprafata SAU iti trebuie 1/23 din suprafata?

Dupa cum bine stii, matematica nu este pe pareri si presupuneri (decat in anumite si stricte conditii), asa ca astept lamuriri. Altfel, eu unul nu te pot ajuta. Sorry.

Vlad
Vizitator
2011-10-10 16:34:57

Din cate vad eu asa si-im dau seama, tu nu stii regula de trei simpla...! Si asta e altceva!! Hai sa 'recapitulam' nitel...

Ideea este ca in enunt se dau niste date, care se interpreteaza si se pun in regula astfel: DACA la a (si aici ai 'unitatile' de masura (sa zicem ore, litri, kilometri, exercitii, metri partati, bani etc) ai sau inseamna A (alte 'unitati'), ATUNCI la b (obligatoriu aceleasi 'unitati' ca la a) inseamna sau corespund ? ('unitati', obligatoriu ca la A).

SAU ATUNCI la ? ("unitati' obligatoriu ca la a) inseamna sau corespund B (aceleasi 'unitati' ca la A). 

Si inmultesti in diagonala, avand o ecuatie de gradul intai, din care determini/scoti necunoscuta (adica pe ?). ADICA inseamna asa a*?= b*A => ?=b*A/a SAU (pentru a doua varianta) a*B=?*A => ?=a*B/A.

Exemple: daca un elev rezolva acelasi numar de probleme pe zi si daca in 5 zile (deci a=5) a rezolvat 100 de probleme (A=100), atunci cate probleme (deci ?) rezolva intr-o zi (B=1) => ?=1*100/5 => pe zi rezolva 20 probleme. SAU, daca un muncitor face 2 piesa (a=2) intr-o ora (A=1), atunci cate (?) piese face intr-o zi (in 8 ore)? (B=8) => ?=8*2/1=16 piese.

Sper ca ai 'prins' ideea.

PS. Cred ca ar trebuie sa obtii 2213/23, adica a doua zeci si treia parte din 2213, adica 2213 impartit la 23, adica 96.21739... mp (metri patrati). Rotunjirile le faci la cate zecimale ai nevoie.

^ Sus
  Răspunde | Subiect Nou

Forum

...

Noutăţi

Daca vreti sa ne dati o idee scrieti-ne la opinii@mateonline.net

Vă mulţumim!'