Forum matematică

Integrala din x factorial?

Dan
Vizitator
2013-04-19 16:54:49

Buna ziua,

Am o intrebare: stiti cumva cum se poate calcuala o integrala dintr-o functie ce contine x! ?

Functia este urmatoarea:

F(x) = ( n! / ( x! * (n-x)! ) ) * (p^x) *(1-p)^(n-x)

n si p sunt constante, si trebuie sa calculez o integrala definita de la a la b din functia respectiva.

Ceva sugestii .... sau un script de matlab / mathcad care sa poata rezolva integrala respectiva?

Va multumesc,

Dan

DD
Vizitator
2013-04-20 00:11:25

Expresiile ce contin marimi factoriale NU sunt functii continui .Domeniul acestor expresi este discretional (variabila x ia valori NUMAI in multimea N).Pentru aceste expresi ,cand parametrul (in loc de  variabila) ia valori in N , de la "a" (intreg) la infinit se poate aplica teoria seriilor Riemman si atat .Mult success.

P.S.Spune exact ce ai de rezolvat .Poate sa gasim cumva rezolvarea Cu respect DD 

Anonim
Vizitator
2013-04-20 00:23:46

Functia respectiva reprezinta expresia pentru distributia binomiala a unor variabile discrete. Graficul pentru functia respectiva se poate vedea in imaginea atasata.

E vorba de ceva analiza statistica a unor date; Ideea e aflu o constanta a,  astfel incat aria de sub grafic, cuprinsa intre 10-a si 10+a sa fie egala cu 0.9.  Si m-am gandit ca cea mai simpla varianta e o integrala definita intre 10-a si 10+a

Anonim
Vizitator
2013-04-20 00:24:30

http://imageshack.us/photo/my-images/838/imagelxa.jpg/

linkul catre imagine

DD
Vizitator
2013-04-20 00:29:37

M-am uitat mai atent pe expresia scrisa de tine . Aceasta expresie este un termen general al desvoltarii binomului lui Newton si interesant , daca acesti termeni se aduna intre ei , "x" luind valori de la "0" la "n"atunci suma acestor termeni este "1"

Suma (x de la 0 la n) din [{n!/(x!.*(n-x)!)}(.p^x).((1-p)^(n-x))]=(p+(1-p))^n=1 Cred ca ai asa ceva NU?Cu bine DD

Anonim
Vizitator
2013-04-20 00:37:42

Da.... e normal sa fie 1 suma respectiva; cum spuneam, e vorba despre probabilitati, si f(x) reprezinta probabilitatea ca evenimentul x sa aiba loc. Si suma tuturor probabilitatilor trebuie sa fie egala cu 1.

Anonim
Vizitator
2013-04-20 00:40:27

Eu trebuie sa aflu un interval centrat in x=10 (punctul in care functia e maxima) astfel incat aria de sub graficul respectiv sa fie egala cu 0.9

DD
Vizitator
2013-04-20 20:51:11

Draga colega, stii cum va arata graficul  despre care vorbesti? "x" este un numar intreg si expresia functie de "x" va fi o valoare si.

In graficul tau va apare un punct si vei avea niste puncte ,din unitate in unitate.In acest caz nu se poate vorbi de o suprafata de sub grafic.Stii de mult nu am lucrat cu probabilitati aleatorii. Ar fi binr sa te uiti putin pe internt si citeste despre probabilitati aleatorii in cazul unor evenimente discrete (cazul tau)Se utilizeaza integralele cand evenimentele sunt continui. Daca nu poti singura , scrie corect si toata problema si vom incerca sa te ajutam

^ Sus
  Răspunde | Subiect Nou

Forum

...

Noutăţi

Daca vreti sa ne dati o idee scrieti-ne la opinii@mateonline.net

Vă mulţumim!'