Forum matematică

buna ziua.

mihai
Vizitator
2014-10-22 19:11:03

Am o întrebare la dvs. Sper că mă puteţi ajuta.
Eu lucrez într-o ramură de metalurgie - industrie uşoară. Mai exact sunt pus să debitez în foi sau fâşii rulouri (role) de tablă. Problema mea este următoarea: Am un rulou cu diametru exterior de 801 mm (raza de 405 mm, iar diametru interior de 600 mm (raza de 300mm.) Are o lăţime de 1250 mm iar grosimea tablei este de 0.9 mm şi densitatea materialului este de 7.85 (densitatea oţelului). Eu vreau să aflu ce greutate are ruloul (cilindrul) respectiv din datele de mai sus. Mă puteţi ajuta cu o formulă matematică care să rezolve problema? Menţionez că rola respectivă este cântărită şi orice calcul aş fi făcut nu reuşesc să mă apropii de greutatea respectivă. Ce anume îmi scapă?

Vlad
Vizitator
2014-10-23 21:56:05

Salutare,

In primujl rand bine ai venit printre noim pe acest forum!

In al doilea rand da-mi voie sa fac o mica corectie/observatie: este 810 mm (nu 801). Este clar o eroare de scriere (caci daca raza e de 405 => 810).

ATENTIE, in al treilea rand: densitatea aia e de 7850 kg/metru cub. Ce ai dat tu inseamna 7.85 g/cm cub. Deci atentie iar la transformari (ca ai prea multe: ai si mm si cm...)

Si, in al patrulea rand, iata solutia ta: din fizica, ro (densitatea) = m (masa) / (adica supra, adica impartit) V (volum).

Atunci m (masa) (in kg) este ro * V (adica produsul dintre densitate si volum).

Volumul insa, trebuie tinut cont ca este un cilindru (ala mare, de dimetru 810), din care trebuie scazut cel mic (de fapt golul, de 400 mm diametru).

Ca sa calculezi volumum, trebuie sa stii care este formula de calcul a unui cilindru! V=h*Ab. Adica inaltimea cilindrului (adica latimea ta in cazul tau) inmutlit (sau ori) cu aria bazei (adica a cercului).

Atentie ca, la metal, cotele stiu ca se dau in mm, dar, in S.I. (sistemul international de masura), pentru lungimi, se foloseste metrul (m) (atentie a nu se confunda cu m=masa; din formula de mai sus). Sper ca stii sa faci transformarile!!!

Iti las totusi tie "placerea" sa refaci calculele, dupa cele ce ti-am spus mai sus.

Mie mi-a rezultat 2280,80 kg, adica 2.28 tone. Sper sa nu fie gresit la calcule! pi l-am luat 3,14.

Intrebari?

mihai
Vizitator
2014-10-25 16:57:48

Îţi mulţumesc mult pentru răspunsuri. Într-adevăr, am făcut câteva greşeli de scriere. Greutatea pe care ai obţinut-o la calcul tehnic este apropiată de greutatea ruloului (rolei) de tablă. Cântărit are 2320 de kg. Într-adevăr există diferenţe la calcul tehnic faţă de cântar. Asta se ştie. Şi eu a trebuit să învăţ din mers aceste calcule, pentru că nimeni nu mi-a arătat. Încă o dată îţi mulţumesc. În legătură cu densitatea: folosesc 7.85 pentru calcul tehnic. Exemplu: o foaie de 0,5 mm grosime, cu lăţimea de 1250 mm şi lungimea de 2000 mm. Calcul tehnic: 0,5 *1.25 *2 *7.85 = 9.8125. Greutatea pe foaia de tablă. Am eliminat zerourile pentru a fi mai uşor (ptru mine).
La cilindru (rola de tablă) am făcut astfel:
0.81 * 3.14 * 1250 * 7.85 = 2495
Rezultat rotunjit. La cilindrul interior acelaşi calcul şi apoi m-am blocat.Întrebând în dreapta şi în stânga nimeni nu a vrut să îmi răspundă la întrebare.Dacă îmi permiţi: cilindrul interior are diametrul de 600 mm (cu raza de 300 mm). Este o greşeală de scriere.Dacă te rog ceva, mă poţi ajuta? Adică îmi poţi scrie o formulă " mură în gură" cu datele de mai sus, mă refer la prima problemă, te rog.

Stimă şi respect pentru cei care mai au omenie în ei şi ştiu să ofere ajutor necondiţionat. Îţi mulţumesc mult pentru ajutor.

Vlad
Vizitator
2014-11-02 20:37:33

Salut,

Scuze pentru intarzierea cu care raspund...

In al doilea rand, sincer, nu prea am inteles ce vrei tu sa ma intrebi de fapt, asa ca, te rog, sa refomulezi! Tu vrei sa calculezi volumul interior (practic al golului)?

Volumul unui cilindru, ca formula matematica de calcul este asa: Aria bazei * inaltimea cilindrului.

Aria bazei (avand in vedere ca este cerc) este : pi * r patrat (adica pi ori raza la patrat).

Ah, poate... un rezultat si mai realist ar fi daca am tine cont de densitatea aerului (ca practic cilindrul din interior este din aer, ca material, daca pot spune asa). Insa, densitatea aerului, daca nu gresesc, este unitara. Deci...

Uite, iti las si adresa mea de e-mail: lt_colombo2003@yahoo.com. Imi poti scrie daca mai ai si alte intrebari.

Toate cele bune!

dara
Vizitator
2019-04-01 14:00:33

dara
Vizitator
2019-04-01 14:01:12

sxn.ciuca@yahoo.com

sorin
Vizitator
2019-06-21 11:30:17

Salut

Problema este grosimea tablei care este 0.9 cu toleranta negativa.

De asta nu iti iese greutatea la calcul.

Stima.

Larisa
Vizitator
2019-08-16 14:33:33

Buna ziua! Si eu intampin acceasi problema la serviciu.

Incercam sa eliminam cantarirea si sa ne folosim doar de formula pentru a determina greutatea unui rulou de tabla. Dar, obtinem intotdeauna diferente intre cele doua valori, si pe plus si pe minus, in general pana in 100kg ( la un colac de aprox 3 tone). Intrebarea mea este, exista un factor pe care am putea sa il aplicam pentru a putea elimina pe cat posibil diferenta dintre cantarirea propriu-zisa si formula?

Multumesc anticipat!

Stefan Popa
Vizitator
2019-08-16 15:26:02

Poate tine si de felul in care este fabricata.
Poate ca nu este respectata intocmai grosimea tablei sau densitatea. Si de aici apar erorile. 
Ma gandesc ca astfel de devieri se pot intampla in procesul de fabricare.

^ Sus
  Răspunde | Subiect Nou

Forum

...

Noutăţi

Daca vreti sa ne dati o idee scrieti-ne la opinii@mateonline.net

Vă mulţumim!'