Forum matematică

Pentru Paula - raspuns la problema anterioara

Vlad
Vizitator
2015-04-07 19:39:18

Scuze, dar datorita unor probleme ale site-ului (comportament, aspect), butonul Raspunde nu mai este activ, in nici un browser. Astfel incat, pentru a putea raspunde si la cea de a doua problema, ma vad nevoit sa deschid un topic nou.

Fie a si b cele doua numere. Conditiile se scriu (algebric) asa

-- de vreme in acest exercitiu este vorba si de impartiri, cat, rest etc, lucrurile par sa fie mai avansate si cred ca nu se fac in clasa I (conform titlu topic anterior). Din acest motiv recurg la o rezolvare mai elaborata (dar nu foarte), algebrica, si nu grafica.

a-b+170=a+b (sau a-b=a+b-170) (relatia 1)

(a+b)=(a-b)*4+20 (relatia 2).

Din relatia 1, a se reduce si rezulta -b+170=b =>  170=b+b => 170=2*b => b=170/2 => b=85.

Din relatia 2: a+b=4*a-4*b+20 => b+4*b-20=4*a-a => 5*b-20=3*a => 5*(85)-20=3*a => Apoi a=135.

NU uita sa faci proba!

Intrebari?

paula
Vizitator
2015-04-08 13:55:33

va multumesc din suflet pentru ajutor ,nu vreti sa stiti cate   probleme si exercitii de felul celor explicate de dumneavoastra avem de scris pentru vacanta. am inteles cum ati explicat .

sarbatori frumoase cu sanatate !

nu pot folosi butonul raspunde ,nu stiu de ce .

Vlad
Vizitator
2015-04-09 19:46:18

Draga Paula, foarte probabil ca ne-am mai intalnit pe acest forum... ma bucur ca ti-am putut fi de folos si cel mai  important este atunci cand si intelegeti ceva din acea explicatie, acel exercitiu.

Este adevarat ca eu cateodata ma mai inflamez, pentru ca majoritatea vor mura in gura, fara sa faca si sa incerce nimic, nici macar o cautare (folosind functia cautare) pentru exercitii similare (unele chiar recente!). Majoritatatea sunt mai lenevuti asa, si rar cei care chiar au nevoie de ajutor.

Multumesc pentru urari, si tie la fel. Si te mai asteptam si cu alte postari.

Un Paste fericit, cu pace, sanatae si bucurie intreg forumului mateonline.

^ Sus
  Răspunde | Subiect Nou

Forum

...

Noutăţi

Daca vreti sa ne dati o idee scrieti-ne la opinii@mateonline.net

Vă mulţumim!'