Forum matematică

matematica elementara?

radonis
Vizitator
2015-06-19 08:54:08

daca un cub cu latura de 8 cm cantareste 8 grame cat cantareste un cub cu latura de 4 cm

Vlad
Vizitator
2015-06-19 14:00:47

Marimea fizica densitate (care se noteaza cu ro) se defineste ca fiind raportul dintre masa si volum. Unitatile de masura sunt cele din S.I. (Sistemul International): kg (kilogram) pentru masa, m3 (metru cub) pentru volum.

Atunci pentru primul cub, avem o densitate de 8*10^(-3) / (8*10^-2)^3

Scriem aceeasi relatie si pentru cubul al doilea (care e facut din acelasi material). Asadar ro = m1/V1 = m2/V2 => m2 = m1*V2/V1.

Deci m2 = 8*4*4*4/8*8*8 => m2 = 1 g (un gram).

Gata! Greu? Intrebari?

PS. In relatie, am introdus valorile asa cum s-au dat in problema, FARA a mai face transformarile, intr-adevar, dar am tinut cont atunci ca ambele volume sunt exprimate in aceeasi unitate (deci se reduc), iar daca pe m1 il introduc in grame, pe m1 il voi obtine tot in grame.

Daca as fi folosit unitatile din SI (si nu submultiplii), as fi obtinut m2 in kg (adica 0.001 kg). Pentru a nu lucra insa cu valori asa de mari (de fapt cu virgula si multe zecimale), am preferat sa lucrez cu submultiplii. Dar trebuie sa fii in permanenta atent

radonis
Vizitator
2015-06-19 14:39:32
multumesc foarte mult , pentru mine a fost destul de "incurcata" problema , si nu am crezut nici un moment ca ar face parte din "matematica elementara"...apreciez ajutorul !
Vlad
Vizitator
2015-06-19 19:16:56

Cu multa placere. Important este sa fi priceput. Asta este scopul.

Te mai asteptam si cu alte postari.

Succes!

^ Sus
  Răspunde | Subiect Nou

Forum

...

Noutăţi

Daca vreti sa ne dati o idee scrieti-ne la opinii@mateonline.net

Vă mulţumim!'