Forum matematică

ajutatima va rog

andrei
Vizitator
2015-07-08 17:25:41

calculeaza :   [2 la puterea 0 + (-3)] la puterea 2x(-4+6)la puterea 5 x (8-10) la puterea 6 -2 la puterea 10 x (-1+3 ) la puterea 3 

Vlad
Vizitator
2015-07-09 17:45:10

Din ce vad eu acolo, ai o oeratie (de scadere) intre doi termeni, fiecare termen fiind o expresie (cu puteri la putere, care trebuie calculate).

Daca nu gresesc (la semne si calcule), primiul termen este egal cu -2 la puterea 120, iar al doilea inseamna 2 la puterea 80.

Asadar, dand factor comun pe -2 la puterea 80, obtinem:  -2^80*(2^40 + 1).

Este (mi se pare) un numar cam mare de calculat (ma asteptam laceva mult mai simplu si mai mic, de aceea am zis ca e posibil sa fi gresit la calcule; te rog sa verifici.

CUM am facut asta? Pai simplu, se bazeaza pe:

1) regula semnelor (pentru adunare de numere cu acelasi semn si la inmultire (cand am dat factor comun)

(am zis adunare, chiar daca intre cei doi termeni am minus, pentru ca de fapt ambii termeni au semnul -, deci se aduna!)

2) proprietatea functiei exponentiale (sau putere): un numar "a" la puterea "m" si totul la puterea "n" (deci cumva "m" este la puterea "n") este egal (inseamna) acel numar "a" la puterea ("m" ori "n")

"Smecheria" este sa incepi calculele de sus (adica de la puterile cele mai de sus), si folosind pct 2), cobori incet incet spre baza (care este numarul -2).

Intrebari?

^ Sus
  Răspunde | Subiect Nou

Forum

...

Noutăţi

Daca vreti sa ne dati o idee scrieti-ne la opinii@mateonline.net

Vă mulţumim!'