Forum matematică

congr triungh cls VI-a

ezy
2016-01-01 22:43:49
Post #1  
Vizitator

Triunghiurile ascutitunghice ABC si A'B'C' au perimetrele egale, <A ≡ <A', si [AB] ≡ [A'B']. Fie M si M' mijloacele laturilor [BC] si [B'C']. Demonstrati ca [AM] ≡ [A'M'].

e evident ca triunghiurile sunt congruente, insa nu stiu cum sa demonstrez. odata demonstrat, treaba e simpla. am incercat sa duc o perpendiculara din B pe AC(P) resp. din B' pe A'C'(P') si am demonstrat ca triunghiul ABP ≡ A'B'P'. aici m-am inpotmolit. rog ajutor, cu multzumiri anticipate.

ezy

^ Sus
G.K.
2016-01-19 20:48:05
Post #2  
Vizitator

Sa presupunem ca cele doua triunghiuri nu sunt congruente.

Asezam triunghiul A'B'C' peste ABC. Atunci: A = A', B = B' iar C' € (AC (pot fi cazurile C' € (AC) sau C' € (AC)  - adica C' este in interiorul segmentului [AC]  sau nu) .

Sa luam cazul, cand C' € (AC). Stim ca cele doua triunghiuri au perimetre egale, deci BC + AC = BC' + AC'.

Dar! - daca C' € (AC), atunci AC'< AC si BC' < BC (in tr. BC'C, latura cea mai mare o sa fie BC, ca e opusa unghiului obtuz, <BC'C) , deci  AC' + BC' < AC + BC - contradictie cu ce avem (triunghiurile au perimetre egale), deci obligatoriu C = C' => ΔABC ≡ ΔA'B'C'.

Similar se trateaza si cazul cand C' nu este in interiorul segmentului.

Deci, triunghiurile  ABC si A'B'C' sunt congruente. Restul e simplu :).

^ Sus
G.K.
2016-01-19 20:57:08
Post #3  
Vizitator

Erata: in paranteza, in randul 2, la al doilea caz a vrut sa fie " C' nu apartine (AC] " , adica "apartine" taiat si segment inchis la dreapta :).

^ Sus
ezy
2016-01-20 18:40:21
Post #4  
Vizitator

am priceput. multzumesc. tre sa io explic la fiul meu ca pt. el e.

o zi buna,

^ Sus
  Răspunde | Subiect Nou

Forum

Ai nevoie de ajutor la matematica? Pune o întrebare!

la Aritmetica

la Algebra

la Geometrie

despre Examene

sau despre altceva

Noutăţi

Ultimele pagini adăugate

Calculul ariei unui patrulater convex

Teorema transversalei

Aplicaţii pe mobil

Descompune în factori primi
Numere Prime