Forum matematică

Problemă admitere

Elena
Vizitator
2016-03-27 00:09:44

Pentru o instalație electrică a unei case s-a întrebuințat sârmă astfel: pentru camera de zi si hol 1/3 din sârmă și încă 9 metri ; pentru dormitor 1/3 din rest și încă 6 metri ; pentru bucătărie 1/3 din sârma rămasă și încă 2 metri; iar pentru baie s-au întrebuințat cei 4 metri rămași. Câți metri de sârmă au fost inițial? 

A) 47,25.  B) 47,50.  C) 52,43.  D) 54,27

Vlad
Vizitator
2016-03-28 14:01:45

Se foloseste metoda "mersului inapoi". (si daca ai fi folosit functia cautare printre subiectele de pe acest forum, ai fi gasit destul de multe exemple de unde sa te fi inspirat si sa "prinzi" metoda si sa reusesti si tu singura sa faci ceva.

Raspunsul corect este A: 47.25m

Fie L lungimea de sarma cautata.

La prima cablare (sufragerie + hol) s-au folosit (L/3) + 9 m. Daca scadem aceasta cantitate din L, inseamna ca aflam cu cat ramanem. Deci rest (sau sarma ramasa): L - [(L/3) + 9] = (2L/3) - 9 metri. Fie aceasta cantitate X (asa o botezam). Repet, acest X este sarma care ne-a mai ramas (daca vrei, priveste-o tot ca pe un L, adica ca pe o cantitate initiala, din care apoi urmeaza sa mai consumam ceva).

Mai departe, folosim (1/3) din ce-a ramas (adica din X) si inca 6m. Deci ca sa aflam ce ne-a ramas, trebuie sa scadem din X (cat am avut), ce s-a consumat, nu?

Deci, X - [(X/3) + 6] = (2X/3) - 6. Asta e ceea ce ne ramane. Fie aceasta noua cantitate Y.

Mai departe, procedam similar. Y - [(Y/3) + 2] = (2Y/3) - 2 metri ramasi. O notam cu Z.

Si, Z=4 (din datele problemei).

Acum se merge invers/inapoi (de asta metoda se numeste asa), din aproape in aproape.

Gasim Y=9m, apoi X=22.5m si in final L=47.25m.

Gata! Intrebari?

PS.1.NU uita sa faci proba (verificarea)! Obligatoriu! Am facut-o si eu, desigur, dar nu o mai expun aici.

PS.2. Daca vrei, cantitatile pe camere sunt: 24.75m, 13.50m, 5m si 4m.

PS. 3. Am pus paranteza la X/3 ca sa nu se confunde; ca sa vezi ca doar 3 este la numitorul lui X (adica o treile) si cei inca 2 m sunt alt termen. Adica nu confunda (X/3) + 2 cu X/(3+2); de aceea am folosit paranteze.

PS

Elena
Vizitator
2016-03-31 22:33:33

Vă mulțumesc mult!!

Vlad
Vizitator
2016-04-01 13:08:49

Oricand cu placere! Succes in continuarea si te mai asteptam si cu alte postari. ;)

^ Sus
  Răspunde | Subiect Nou

Forum

...

Noutăţi

Daca vreti sa ne dati o idee scrieti-ne la opinii@mateonline.net

Vă mulţumim!'