Forum matematică

functie periodica

Adrian
Vizitator
2016-06-02 06:39:36

Buna ziua

Am urmatoarea problema rezolvata dar nu am inteles rezolvarea(de unde rezulta expresiile folosite:

Aratati ca functia 

va multumesc

Vlad
Vizitator
2016-06-02 16:37:27

Salut,

Treaba e simpla, dar, de UNDE este acea rezolvare? Din vreo carte sau de la clasa de pe tabla?

DE fapt, oricare ar fi situatia, este o GRESEALA (de tipar probabil sau de copiere), in opinia mea.

Si greseala este o data la ultimul termen de pe prima linie de dupa cuvantul "Atunci"; acolo ultimul termen nu este -(rad2)*f(x-1) ci este -(rad2)*f(x+1) (ca s-a facut x=x+2)

Si apoi, a doua eroare, este lipsa unei paranteze, la ultimii doi termeni, de pe al doilea rand, de dupa cuvantul "Atunci"; acolo, corect ar fi -(rad2)* (f(x+1) + f(x-1))  (acesta paranteza este (rad2)*f(x) conform ipotezei.

Mai departe este corect, caci se obtine f(x) - rad2*rad2*f(x), adica f(x)-2*f(x) = -f(x).

Si pe urma iar e corect.

Totusi, intrebari?

PS. Te aspteptai sa se faca pe rand x, x+1, x+2, x+3, x+4, x+5 etc? Pentru x e clar (nu ai ce-i face, ca e ipoteza). se face incrementare cu 1. rezulta x=x+1 si se obtine o expresie. Se face apoi x=x+2 si se obtine "ceva". Faptul ca nu s-a facut si x=x+3 este "legat" de (observatia) expresia (expresiei) care se obtine cand am zis "ceva". Ca nu mai era nevoie, obtinandu-se pentru nr par deja opusul lui f(x) (adica -f(x). Si, de aici ideea de a face x=8 (practic inca un "salt" de 4, cand se obtine din nou f(x).

Integrator
Membru din 2016-06-05

Postari: 30
2016-06-07 18:06:34

Care este funcția care îndeplinește condițiile din problemă?

^ Sus
  Răspunde | Subiect Nou

Forum

...

Noutăţi

Daca vreti sa ne dati o idee scrieti-ne la opinii@mateonline.net

Vă mulţumim!'