Forum matematică

domeniu de integritate

Adrian
2016-06-30 12:30:20
Post #1  
Vizitator

Buna ziua

^ Sus
Adrian
2016-06-30 17:43:29
Post #2  
Vizitator

Daca va este de vreun folos textul integral al problemei domeniu de integritate este asa:

Autorul a indicat ca valabil pct.d.

^ Sus
G.K.
2016-06-30 21:25:50
Post #3  
Vizitator

Elementul unitate al inelului este e2 = -2 (se foloseste definitia elementului neutru in raport cu a doua operatie - "inmultirea" inelului).

Elementul x € Z admite inversa (e inversabil), daca exista x-1 € Z astfel incat xox-1 = x-1ox = e2.

xx-1 + 3x + 3x-1 + 6 = -2 => x-1(x+3) = -8 - 3x => x-1 = -(3x+8)/(x+3) € Z => 

-(3x+8)/(x+3) = -(3x+9 -1)/(x+3) = -3 + 1/(x+3) € Z => x+3 € {-1, 1} => x € {-4;-2}, adica A = {-4;-2} (numai elementele -4 si -2 sunt inversabile).

α = (-4) + (-2) = -6. Numai in varianta de raspuns d). figureaza α = -6, raspuns corect d).  

^ Sus
Adrian
2016-07-01 04:51:05
Post #4  
Vizitator

Buna ziua

Va multumesc foate mult dle profesor GK  pentru rezolvarea clara facuta.

Va mai supar insa cu o intrebare:nu am realizat de ce multimea B este imposibila?(celalalt punct din raspuns).

Poate ca dvs.ati aratat prin demonstratie dar eu nu am sesizat.

Daca deranjul nu este prea mare se poate sa ma lamuriti?Smile

multumesc foarte mult.

^ Sus
G.K.
2016-07-01 12:19:04
Post #5  
Vizitator

"nu am realizat de ce multimea B este imposibila?(celalalt punct din raspuns)."

Multimea B nu este "imposibila", este vida (nu are elemente).

Cautati pe net (sau in manual) ce inseamna divizor al lui zero - folostiti definitia, si va iese rezultatul cerut.

^ Sus
Adrian
2016-07-01 12:58:07
Post #6  
Vizitator

Buna ziua

eu am gasit asa(ex):

Aici insa nu stiu cum sa o aplic aceasta regula?

Puteti va rog sa imi aratati ca apoi voi invata pentru toate alte cazuri

multumescSmile

^ Sus
G.K.
2016-07-01 14:48:19
Post #7  
Vizitator

In inelul (Z,*,o), x € Z, x ≠ e1 este divizor al lui zero, daca exista un y € Z, y ≠ eastfel incat xoy = e1  - adica inelul doua elemente diferite de zero, cu produsul zero.

(Intr-un inel prima operatie este "adunarea" si a doua este "inmultirea" - elementul neutru in raport cu prima operatie (*, in cazul nostru) se numeste "zero"-ul inelului (notam e1), elementul neutru in raport cu a doua operatie (o, in cazul nostru) se numeste "unitatea" inelului (notam e2).  Am notat cu e1  "zero"-ul inelului).  

Cautam divizorii lui zero in inelul (Z,*,o).  Cum e1 = -3, luam x € Z, x ≠ -3.

Vine Intrebarea: in aceste conditii, exista y € Z, y≠ -3 astfel incat xoy = -3 ?  Scriem xoy sub forma xoy = (x+3)(y+3) - 3, x,y € Z . 

xoy = -3 <=> (x+3)(y+3) - 3 = -3 <=> (x-3)(y-3)=0. Cum x+3 si y+-3 sunt numere intregi si produsul lor este zero, deci x+3 sau y+3 trebuie sa fie egal cu zero. Noi am ales x ≠ -3 <=>  x + 3 ≠ 0, deci obligatoriu y + 3 = 0 => y = -3, adica y = -3(=e1).

Rezulta ca, daca luam un element nenul x, nu exista un alt element nenul y, pentru care xoy sa fie nul (=e1 = -3). Din acest motiv B = Ø.

In concluzie, inelul (Z,*,o) nu are divizori ai lui zero (deci (Z,*,o) este un inel integru = domeniu de integritate).

Inainte sa va apucati sa rezolvati asemenea exercitii, uitati-va prin manualul de matematica sau pe net, revedeti definitiile, proprietatiile etc. Daca nu faceti asa, e ca si cum ati vrea sa conduceti masina fara a cunoaste regulile de circulatie (am presupus existenta carnetului, daca ati urcat la volan:) ). 

^ Sus
Adrian
2016-07-01 19:42:45
Post #8  
Vizitator

Buna ziua

Va multumesc foare mult.

^ Sus
  Răspunde | Subiect Nou

Forum

Ai nevoie de ajutor la matematica? Pune o întrebare!

la Aritmetica

la Algebra

la Geometrie

despre Examene

sau despre altceva

Noutăţi

Ultimele pagini adăugate

Calculul ariei unui patrulater convex

Teorema transversalei

Aplicaţii pe mobil

Descompune în factori primi
Numere Prime